
Hello lediga torsdag!
Hur mår ni idag?
Vad härligt det är med alla lediga mellandagar nu på våren. Det är bra med pauser i vardagen att vara med familj och vänner och återhämta sig efter vinterns mörker. Något av det bästa just nu är alla underbara små primörer som poppar upp ur marken och bara lyser. Morötter, rädisor, sparris tex..smakar ljuvligt och är så vackert att lägga upp dessutom.
Vår Valborg firade vi tre tillsammans i all enkelhet med lite gott att dricka, småplock och en brasa i öppna spisen. Vi orkade inte gå ut utan stannade hemma och pratade med varandra i stället.
En perfekt kväll.

Så gott och enkelt, koka i 3 min, smörstek och lite havssalt. Därefter lite riven persilja..lovely-





Johan svängde ihop en enkel ceviche med räkor, koriander,chili,gurka, mango, lime och avocado.
Fick en smärre chock när vi vaknade i morse-det snöade nämligen ute och såg långt ifrån varmt ut! Bestämde oss för en fixardag här hemma i stället ( behövs verkligen vill jag lova!!! skåp och låder behövs gå igenom) så här blir det nog en tripp till Ikea för att äntligen försöka få styr på barnens rum. Där är nämligen kaos alla dagar i veckan och vi måste hitta en lösning för alla leksaker. Har ni samma??

Två av mina tre älskade..
Ha en mysig 1a maj nu!
Kram
Glad första maj! Fyy när man vaknade till snö 🙁
Här blir det också en tur till Ikea och så blir det borrning som har skjutits på ett tag när vädret varit fint. Tyvärr känner jag mig som häxan surtant och har redan bråkat och gapat på mina hjärtan här hemma. Hatar den förgrymmade PMSEN
Kram
Ja, fick en chock!! Bara det kan ju få pms att blomma ut, haha! Riktigt jobbigt det är och faktiskt väldigt orättvist för oss kvinnor. Träning hjälper lite och en stor skål med godis
Glad första maj bellissima! Vilken mysigt Valborgsfirande 🙂 Primörer är verkligen bara så gott! Får cravings nu haha 😉
Kram & ha en fin kväll, Line – http://www.themanylivesofline.blogspot.se/
Detsamma till dig! Åhh jag såg att det blev ett sent svar här:) men bättre sent än aldrig. Hoppas att du har haft en skön helg
KRAM