Livet på en pinne

IMG_9232

 Min syster med familj hyrde ett helt fantastiskt hus är i Cotobro där vi hängde en hel del. Stor fin pool och världens utsikt!

IMG_9261

En given plats för långa luncher och middagar…

IMG_9235

IMG_9295

Kusinerna

IMG_9249

Snygga Marockanska detaljer fanns överallt.

IMG_9221

Det fanns en helt magisk utegrill där killarna mest hängde och grillade allt som går att grilla tror jag. Hur fint att ha ett utekök mellan gigantiska kaktusar och palmer. Love it!

IMG_9254

IMG_9207

Söta småkusinerna som är lika gamla. 

IMG_9272

My man and my princess

IMG_9263

Utsikten från pergolan var ju inte helt dum

IMG_9265IMG_9291

Till förrätt blev det grillade havskräftor med vitlöks och persiljesmör som nog är det godaste jag vet.

IMG_9279

Vill ta med den här kaktusen hem!!

God söndagskväll!

Åh, lugnet som kommer vid den här tiden. Solen som nästan är nere, luften  ljum och varm, middagen som är avklarad och barnen i säng. Huden är varm av solen och kroppen fortfarande salt från havet. Man hör några hundar som skäller och syrsor som sjunger men annars är det tyst.

S å skönt.

I dag var vi en sväng på stranden men vågorna var för stora och inte kompatibla med våra små barn. Så det blev lite pool häng i stället. Inte mig emot speciellt nu när vi har fått alla fina nya utemöbler! Fotade massor idag så i morgon ska ni få se hur det blev.

Nu ska det ätas glass, titta på vår vackra utsikt och ta oss en pratstund.

KRAM

1 kommentar

  1. Superfina bilder! Inspirerande. Skön sommar 🙂

Write a comment

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *